Pirát Hřib se bojí o flek, tak straší Václavákem. Nová koalice na Praze 1 může vyhnat Hřiba z primátorského křesla

Koalice Prahy 1 se před Vánocemi rozpadla, když uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) vypovědělo koaliční smlouvu s Prahou Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku. V úterý 14. ledna se na zastupitelstvu bude hlasovat o výměně koalice.

Primátor Hřib (Piráti) sleduje situaci se skřípěním zubů, protože sám stojí v čele stejně křehkého uskupení: Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu (což je v podstatě složeno stejně jako My co tady žijeme).

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by mohly být ohroženy projekty jako návrat tramvají na Václavské náměstí či opatření řešící nadměrný turismus, rušení nočního klidu nebo platformy pro krátkodobé ubytování.

„V případě rozpadu stávající koalice na Praze 1 hrozí ohrožení už zahájených projektů, jako jsou třeba tramvaje na Václavském náměstí. Spolupráci magistrátu a Prahy 1 v uplynulém roce totiž nemůže nikdo zpochybnit. Byl bych opravdu nerad, kdyby se na radnici Prahy 1 vrátily staré zkorumpované pořádky,“ straší Hřib.

Mimořádné zastupitelstvo Prahy 1 se sejde v úterý z popudu opozičních zastupitelů ODS, ANO a TOP 09. Očekává se, že výsledkem bude odvolání stávající rady v čele se starostou Pavlem Čižinským (Praha 1 Sobě) a ustanovení nové koalice My, co tady žijeme s dosavadní opozicí.

Piráti dnes v tiskové zprávě uvedli, že postup My, co tady žijeme a prvního místostarosty Petra Hejmy (STAN) považují za zradu na voličích.

Podle Petra Hejmy nejsou koaliční jednání ještě ukončená, proto ho překvapuje hysterická reakce Pirátů: „Koaliční krize byla vyvolána právě ze strany Pirátů a to otevřeným dopisem, který vytýkal starostovi Čižinskému a Praze sobě neschopnost řídit radnici. V žádném případě bych nedopustil takový koaliční formát, který by brzdil jakýkoliv projekt, který jsme za první rok společně s hlavním městem Prahou nastartovali. Naopak vše musí jít ještě lépe,“ uvedl pro Noviny Praha Petr Hejma.