Korupce, nebo fantazie? Starosta Prahy 1 chce odvrátit své odvolání počtářským trikem a ukradenými esemeskami. Komu hrozí basa a kdo vyhraje

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský to má za pár, ale dělá co může, aby se ve funkci udržel. Odvolán má být 14. ledna na zasedání zastupitelstva na Žofíně, poté, co mu dal vale koaliční partner My, co tady žijeme.

Odvolání starosty Čižinského z uskupení Praha sobě může mít dalekosáhlý dopad i na složení magistrátu, který nyní řídí podobně křehká koalice. To je přesně ten důvod, proč se proti odvolání Čižinského tak pýří kontroverzní primátor Hřib (Piráti). Až se zdá, že Piráti a Praha sobě jsou jedna a tíž strana.

Na celostátní a nadnárodní úrovni obě strany spojují výrazně proněmecké a tedy prounijní zájmy. Na politickém spektru stojí obě výrazně vlevo. Obě jsou politicky v podstatě noví komunisté.


Že starosta Čižinský neprodá svou kůži lacino bylo jasné, jen se čekalo, s čím přijde. Ono kouzelné slůvko zní spíše jako zaklínadlo: Korupce. Síly jsou totiž rozloženy tak, že starostovi stačí připravit opozici o jediného zastupitele a ve funkci se udrží.

Historka s korupcí

Historka s korupcí se má takto: Loni přišla na radnici paní Lenka K (redakce NP její jméno zná), toho času žijící ve Švédsku, a chtěla kolaudovat dveře svého bytu v Dlouhé ulici. Zřejmě se nepohodla s příslušným úředníkem stavebního odboru, zkrátka po nějakém čase se obrátila na zastupitele Bureše (ODS) s verzí, že po ní chtěl úředník úplatek, což možná chtěl, možná nechtěl, kdo ví.

Zastupitel Richard Bureš si s paní nevěděl rady, tak o všem řekl vedoucímu stavebního odboru a paní doporučil, ať se obrátí na policii. Což paní učinila a tím by mohla celá patálie skončit.

Jenže neskončila a stala se z ní korupční kauza roku, která má zabránit starostově odvolání. Starosta Čižinský na podporu svých tvrzení někde sehnal sms zprávy další aktérky případu paní Janderové (ODS), která není zastupitelkou, ale s onou paní také mluvila. Janderová se naštvala a podává na starostu trestní oznámení.


Počtářská úloha

V celé kauze tak ani nejde o nějakou korupci, ale o to, jak se zbavit zastupitele Bureše, jehož hlas rozhodne u budoucnosti starosty Čižinského a potažmo i možná o budoucnosti vedení pražského magistrátu.

Počítejme společně:

Volby v roce 2018 vyhrála Praha 1 Sobě, která získala 6 mandátů v 25členném zastupitelstvu. Druhá byla ODS s 5 křesly a třetí Piráti se 4 mandáty. Volební koalice My, co tady žijeme obsadila rovněž 4 křesla. TOP 09 (která v minulém volebním období vládla společně s ODS a ČSSD) získala 3 mandáty. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO se 2 křesly a Zelená pro jedničku s jedním.

Dosavadní koalice tedy měla 6 + 4 + 4 + 1 křeslo, což je dohromady 15.
Opozice měla 5 + 3 + 2. Tedy 10 křesel.

V okamžiku, kdy koalici opustilo hnutí My, co tady žijeme, má koalice 11 hlasů a opozice 14. K odvolání starosty je třeba 13 hlasů. Protože však zastupitel Kotas za My, co tady žijeme je tak trochu Pirát a již ohlásil, že nebude hlasovat pro nové vedení, stačí dosavadnímu starostovi „zničit“ opozici jeden hlas a zůstane jim tak jen 12. A to k odvolání starosty nestačí.


Háček

Celá tato konstrukce má háček v tom, že aby starostovi jeho počty vyšly, museli by zastupitele Bureše (ODS) do 14. ledna zavřít. Vlastně by stačilo jen na toho 14. ledna, kdy se bude hlasovat o odvolání starosty Čižinského.

Protože na jeho setrvání ve funkci mají eminentní zájem i celopražské politické subjekty, určitě do té doby ještě něco vymyslí.

Situaci budeme pozorně sledovat.